Lāzera iekārtu papildaprīkojums.

Lāzera radiācija, un lāzera stara gaisma, ir kaitīga cilvēka veselībai un var radīt gan ādas apdegumus, gan nopietnus redzes bojājumus.

Šī iemesla dēļ ar likumu ir noteikts ka strādājot ar lāzera iekārtām ir jālieto atbilstoši darba aizsardzības līdzekļi.

Uzņēmumam kas lieto lāzera iekārtas ir pienākums nodrošināt savus darbiniekus ar atbilstošu darba drošības aprīkojumu.

Ja uzņēmējs lieto lāzera iekārtas bez atbilstoša darba drošības aprīkojuma tas riskē ar savu darbinieku veselību un pakļauj savu uzņēmumu sodāmības riskiem un kompensāciju piedziņas gadījumiem.

Trīs galvenie veselības riski darbā ar lāzeriem ir:
 • Risks acīm - acu un redzes bojājumi.
 • Risks ādai - apdegumi un cita veida ādas bojājumi (Hyperthermia, Coagulation, Ablation).
 • Toksiskie izgarojumi lāzera staram termiski iedarbojoties uz marķējamo  materiālu un ķīmiskajām piedevām vai tīrāmo virsmu.
Acu un redzes bojājumi ko var radīt lāzeri ir sākotnēji nemanāmi, bet ar laiku var radīt nopietnas, neatgriezeniskas redzes problēmas un redzes zudumu ko vairs nebūs iespējams izārstēt jo acs būs mehāniski bojāta lāzera staru ietekmē.
Aizsargbrilles darbam ar lāzeriem.

Brilles darbam ar lāzeriem iedalās vairākās kategorijās atkarībā no tā kādam lāzera veidam tās ir paredzētas.

Tās brilles kas aizsargās no viena veida lāzera stariem nevarēs aizsargāt acis no cita veida lāzera stariem, tādēļ ir svarīgi izvēlēties katram lāzera veidam atbilstošas aizsargbrilles.
Kādēļ speciālās brilles darbam ar lāzeriem ir tik dārgas?
Aizsargbrilles darbam ar lāzeriem parasti maksā no 160 Eur līdz aptuvenu 600 Eur par vienu eksemplāru.
(Internetā atrodamās brilles pa 20 Eur - 50 Eur parasti ir viltojumi un nesniedz aizsardzību.)
Aizsargbrilles mēdz būt trīs veidu:
 • Akrila
 • Polikarbonāta
 • Stikla
Lāzera aizsargbriļļu ražošanas procesā šiem pamatmateriāliem tiek pievienotas speciālas vielas kas aiztur un bloķē lāzera radiāciju - tieši šīs piedevas ir tas kas sadārdzina brilles, nevis pamatmateriāls no kā tās tiek izgatavotas.

Pasūtot lāzera aizsargbrilles pie pasūtījuma izdarīšanas tās tiek komplektētas balstoties uz 4 pamatkritērijiem:
 • Lāzera veids - viļņa garums, ar ko tās tiks lietotas.
 • Lēcu forma - veids.
 • Rāmja forma - veids.
 • Lēcu krāsa - tonējums.
Interesanti fakti par lāzera aizsargbrillēm:
 - Modes zīmoli - Ray Ban utt, neražo lāzera aizsargbrilles, līdz ar to ja esat šādas iegādājušies tad tās nav īstas.
 - Norādītās cenas nav "vietējā pārstāvja izdomājumi", par to jebkurš interesents var pārliecināties lietojot Google meklētāju.
 - Lāzera aizsargbrilles ražo tikai daži lieli uzņēmumi kas nav saistīti ar modes industriju un specializējas tikai uz Darba Aizsardzības risinājumu vai Optikas nozari.

Lāzera dūmu nosūcēji. (Laser Fume Extractors)

Veicot darbu ar lāzeru - vai tā būtu marķēšana, vai cita veida darbs, lāzera iedarbības rezultātā rodas toksiski dūmi un izgarojumi.

Šie izgarojumi - dūmi, ir kaitīgi cilvēka veselībai, it īpaši ja tiek veikts darbs ar dažāda veida plastmasām vai ķīmiskajām piedevām kas bieži vien satur smagos metālus un kaitīgus ķīmiskus elementus.

Speciālie lāzera dūmu nosūcēji un gaisa attīrītāji ir speciāli šai industrijai radītas iekārtas kas veic toksiskā gaisa novadīšanu un attīrīšanu.

Darbstacijas, aizsargapvalki - drošības iežogojumi.

Lāzera darbstacijas ir iekārtas kurās produkts - detaļa tiek ievietots, iekārta tiek aizvērta un marķēšanas process tiek veikts norobežotā telpā.

Lāzera stari nevar izkļūt no noslēgtās telpas līdz ar to nav darba drošības risku un nav nepieciešami papildus darba drošības elementi un darba procesa organizēšana.

Ir pieejamas gan standarta izmēru lāzera darbstacijas, gan individuāli pasūtītas sistēmas atbilstoši katra projekta prasībām.


TELESIS ProStation brošūra (Angļu val.)
YouTube

Darba drošība Latvijā.
Jebkuram Latvijas ražošanas vidē strādājošam nozares profesionālim ir labi zināms fakts ka Latvijā ar darba drošību ražošanas vidē ir ļoti lielas problēmas. Latvijā darba drošība tās tradicionālajā - Rietumnieciskajā izpratnē, praktiski neeksistē.
Kādēļ tas tā ir?
Viens no galvenajiem iemesliem kādēļ Latvijā pret darba drošību izturas tik vieglprātīgi ir kontroles neesamība.
Latvijā ir vēsturiski iesakņojusies sistēma kad Valsts Darba Inspekcija strādā tikai un vienīgi pēc principa - "izmeklējam negadījumus".
Rietumvalstīs šādas iestādes strādā pēc "prevencijas principiem".
Vēl viens no iemesliem ir tas ka Latvijā visa likumdošana ir ļoti nelabvēlīga pret darba ņēmējiem salīdzinājumā ar Rietumvalstu sistēmām.
Latvijā gadījumos kad ar darbinieku kaut kas notiek uzņēmumam praktiski nekādi sodi netiek uzlikti vai arī tie ir smieklīgi.
Rietumvalstīs sodi par darba drošības noteikumu pārkāpšanu ir drastiski ar piemēriem kur kompensācijās darbiniekiem tiek izmaksāti desmitiem miljonu.
Līdz ar to uzņēmējiem kas pieraduši strādāt pēc "Latvijas uzņēmējdarbības principiem" rodas jautājums - Kādēļ man būtu jāiegādājas pareizs darba drošības aprīkojums?
Ņemot vērā Latvijas likumdošanas un uzņēmējdarbības vides īpatnības dēļ darba drošības riskiem tam praktiski nav iemeslu - Jā.
Bet ir kāds cits iemesls, kas būtu jāņem vērā.
Pastāv scenāriji kad lai projekts varētu tikt nodots un "nauda saņemta" iekārtām jāatbilst Eiropas Savienības sertifikācijas normām, viens no kritērijiem šajās normās bieži vien ir iekārtas atbilstība piemēram CE vai cita veida sertifikācijai.
Līdz ar to pastāv iespēja ka iekārta kas iegādāta ignorējot darba drošības pamatprincipus tās uzbūvē nevar iziet šo sertifikāciju - līdz ar to "naudu nevar saņemt".
Vai Valsts Darba Inspekcija var man kaut ko "izdarīt" ja es lietoju lāzeru bez darba drošības aprīkojuma?
, diemžēl mūsu pieredze vairāk kā 10 gadu garumā ir pierādījusi ka Valsts Darba Inspekcija šajā jomā nekādas darbības neveic, pat ja tai tiek tiešā veidā norādīts uz akūtiem darba drošības pārkāpumiem.
Tad kādēļ man vajadzētu par to uztraukties?
Lai arī Latvijā nav kontroles institūcijas kas pildītu savus pienākumus darbinieku aizsardzības jomā ir vsmaz divi citi argumenti kurus vajadzētu izvērtēt.

 • Darba drošība tiek regulēta ES līmenī un ES regulas šajā jomā ir juridiski spēcīgākas par vietējās varas līmeni.
Jebkuram darbiniekam ir tiesības vērsties ES tiesu institūcijās, kur viņam ir ļoti lielas izredzes uzvarēt un piedzīt jau ES līmeņa kompensācijas no darba devēja.
 • Finansējuma atņemšana - ja iekārtas iegādes procesā tiek ignorēti ES darba drošības pamatprincipi tad ir ļoti viegli atņemt ES lidzfinansējumu pamatojoties uz iekārtas neatbilstību ES normām un sertifikācijai.
Ironiskā kārtā, šajā situācijā, ES likumdošana ir spēcīgāka par vietējo likumdošanu un tas paver plašas iespējas samaksāt ļoti dārgu cenu par Valsts iestāžu līmeņa nekompetenci ražošanas iekārtu iepirkumos privātajā sektorā.

Lai uzzinātu vairāk par mūsu piedāvātajām iekārtām aicinām rakstīt uz mūsu e-pasta adresi: office@marking.lv


Uzlīmju printeri
Direct Thermal
Thermal Transfer

Bezkontakta marķēšana
CIJ - Continuous inkjet 
DOD - Piezoelectric inkjet
DOD - Thermal inkjet
Lāzera marķēšana
CO₂ Lāzeri
YAG un Fibre Lāzeri
UV un Inovatīvi Lāzeri
Kontakta marķēšana
Hot Foil printeri
Termopārneses printeri
Etiķešu uzlīmētāji
Pārnēsājami marķētāji
Lāzera iekārtu papildaprīkojums
Lāzera mikroapstrādes iekārtas
Hybrid Additive Manufacturing
Lāzera tīrīšanas iekārtas
Metāla marķēšanas pistole
TELESIS TMP-4750


Marķēšanas lauks:
140mm x 40mm
LED apgaismojums
Dziļš marķējums metālā